Laserion oferuje usługi w zakresie wykonywania procesu napawania laserowego jako wsparcie we wdrożeniach i projektowaniu tego procesu u Klienta.
Podczas napawania laserowego materiał dodatkowy topiony jest energią wiązki promieniowania laserowego w osłonie gazowej i wraz z równocześnie nadtopionym materiałem podłoża tworzy napoinę – warstwę powierzchniową o trwałym połączeniu metalicznym.
Do najważniejszych zastosowań napawania należy:
uzyskanie powierzchni o szczególnych własnościach (np. odpornych na korozję, ścieranie czy wysoką temperaturę), odmiennych od charakterystycznych dla materiału podłoża;
naprawa zużytych części maszyn i urządzeń poprzez odbudowę wymiarów (naddatków) geometrycznych i ponowną obróbkę mechaniczną.
W obu przypadkach technologia napawania laserowego znajduje doskonałe zastosowanie oferując istotną przewagę nad innymi metodami napawania:
Oddziaływanie cieplne wiązki laserowej na obrabiany element jest znacznie niższe w porównaniu do innych technologii napawania stąd naprężenia oraz odkształcenia są ograniczone do minimum.
Lico napoin wykonanych przy użyciu lasera jest wyraźnie gładsze, co pozwala na ograniczenie naddatku na obróbkę wykańczającą.
Robotyzacja procesu pozwala na tworzenie warstw o skomplikowanych kształtach przy jednoczesnej wysokiej powtarzalności procesu.
Promieniowanie laserowe cechuje wysoka gęstość energii, materiał topi się pod jego wpływem wyjątkowo szybko i dokładnie tworząc połączenie metalurgiczne o wysokiej jakości. Skupiona energia cieplna wprowadzana jest do materiału precyzyjnie, dzięki czemu materiał bardzo szybko zarówno nagrzewa się jak i krzepnie. Pozwala to na uzyskanie drobnoziarnistej struktury przy zachowaniu czystości metalurgicznej.
Technologia ta pozwala na precyzyjne sterowanie ilością materiału podłoża w napoinie. Przy stosowaniu minimalnych udziałów materiału podłoża często już pierwsza napawana warstwa charakteryzuję się wymaganymi własnościami.